Opublikowany przez: monika.g 2016-02-15 18:05:36
W Polsce pylenie roślin zaczyna się przeważnie w pierwszej połowie lutego (leszczyna i olcha). W czasie tak ciepłej zimy oraz wczesnego przedwiośnia jakie mamy w tym roku pyłek tych roślin mógł pojawić się w atmosferze już w połowie stycznia.
Kwiecień to kolejny miesiąc, który jest bardzo uciążliwy dla alergików. Pyli wtedy brzoza, która jest najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i spojówek. Od połowy maja rozpoczyna się natomiast pylenie dębów. Pod koniec maja aż do lipca pylą trawy (w tym zboża). W sierpniu i wrześniu najwięcej jest pyłków chwastów (głównie bylicy).
Kalendarz pylenia 2016 dla alergików – jak rozpoznać alergię?
Dlaczego tak dużo osób ma problemy z alergią? Winny wszystkiemu jest błąd w działaniu układu odpornościowego, który potencjalnie niegroźne czynniki (np. pyłki, składniki pokarmowe) traktuje jak wrogów i zaczyna zwalczać. Takie działanie systemu immunologicznego nie jest wyjaśnione, nie wiadomo czemu organizm tak reaguje. Do głównych objawów alergii należą:
Kalendarz pylenia 2016 dla alergików - testy alergiczne
Aby sprawdzić, czy twoje dolegliwości są rzeczywiście wynikiem alergii, lekarz może ci zlecić badanie krwi, na podstawie którego określi poziom przeciwciał IgE w surowicy. Przy uczuleniu normy są znacznie przekroczone! Żeby jednak dowiedzieć się konkretnie, na pyłki których roślin źle reagujesz, poproś internistę o skierowanie do alergologa. Specjalista przeprowadzi wtedy testy skórne. Polegają one na umieszczeniu na przedramieniu lub plecach kropel różnych zawiesin zawierających substancje uczulające. Następnie skórę pod każdą z kropi nakłuwa się delikatnie, aby substancja wniknęła w skórę. W ten sposób bada się kontaktowe działanie alergenu. Jeśli na którąś z substancji masz alergię, w miejscu tym powstanie obrzęk lub zaczerwienienie.
Aby uniknąć przykrych objawów alergii:
Kalendarz pylenia 2016 dla alergików
Czas rozpoczęcia i zakończenia pylenia zależy od regionu, klimatu i gatunku rośliny. Pylenie drzew i traw najwcześniej rozpoczyna się w południowo-zachodniej Polsce, a najpóźniej (z różnicą ok. 2 tygodni) w północno-wschodniej Polsce.
Kalendarz pylenia 2016 dla alergików
Podane w tabeli dane są orientacyjne, wynikające z kilkuletnich obserwacji pomiarów stężenia pyłków roślin. Mogą się one jednak zmieniać w zależności od podanych wcześniej względnych, dlatego warto śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Objawy alergii u dzieci – jak je rozpoznać?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
185.75.*.* 2017.01.19 14:57
szkoda ze kalendarz publikowany jako kopia starych danych bez autoryzacji i zgody Osrodka prowadzacego pomiary. Dla Was to taki rysuneczek kolorowy a alergicy chcieliby miec dostep do rzetelnych danych . Nalpiej podpsianych przez autora a nie dziennikarza, no ale przeciez mozna poszukac danych u zrodla
188.146.*.* 2016.03.07 05:51
Ja juz od stycznia się męczę. Tragedia.
gocha2323 2016.03.06 15:50
marzec, kwiecień, maj i czerwiec będą strszne dla alergików!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.